Powiat leszczyński złożył wniosek o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów w pierwszym etapie samorząd otrzyma ok. 1,7 mln zł na inwestycje, natomiast w etapie drugim dotacje będą przyznawane w ramach naborów wniosków.

Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów z 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na rodzaje zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego gminy, miasta, powiaty i województwa otrzymają łącznie 12 mld zł rządowego wsparcia na inwestycje.

W ramach pierwszego etapu wsparcia, w którym rozdysponowane będzie 6 mld zł wśród gmin, miast i powiatów, powiat leszczyński otrzymać ma 1.700.925 zł. Samorząd złożył wniosek o uzyskanie środków w tej wysokości. Pieniądze te powinny trafić do budżetu powiatu we wrześniu br.

W drugim etapie dotacje o łącznej wartości 6 mld zł otrzymają gminy, miasta, powiaty i województwa. Będą przyznawane w konkursach, które uwzględnią osiem kryteriów, m.in. zrównoważony rozwój, ograniczenia emisyjności i poziomu ingerencji w środowisko, kompleksowość czy relację kosztu planowych inwestycji do prognozowanego efektu. Wnioski będzie oceniać komisja, w której skład wejdą przedstawiciele administracji rządowej. W 2020 r. zostaną ogłoszone co najmniej dwa konkursy, a minimalny koszt inwestycji wynosi 400 tys. zł.