Nie tylko mieszkańcy, ale także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, mogą korzystać z organizowanej przez powiat leszczyński nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.

Dotychczas z możliwości korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej wyłączone były sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia takiej działalności. Rozszerzenie tej pomocy na osoby samozatrudnione jest związane z pandemią COVID-19 i jej skutkami dla najmniejszych firm.

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa także pisemne oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie to składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.

W czasie epidemii koronawirusa udzielanie bezpłatnych porad prawnych w powiecie leszczyńskim odbywa się wyłącznie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, tj. telefonu i poczty elektronicznej. W celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy złożyć w Starostwie Powiatowym w Lesznie wniosek zawierający oświadczenie o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość:

- w przypadku poczty tradycyjnej na adres: Starostwo Powiatowe w Lesznie, pl. Kościuszki 4B, 64-100 Leszno

wraz z podaniem danych kontaktowych.

Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku wyznaczony zostanie termin porady. Informacje w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać pod numerem telefonu: 65 529 68 01