Przekroczenie przez kierowców prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. W powiecie leszczyńskim liczba takich przypadków niestety podwoiła się.

Prawo o ruchu drogowym przewiduje za popełnienie wykroczenia polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym powyżej 50 km/h zatrzymanie przez policjanta dokumentu prawa jazdy i wydanie pokwitowania. Konsekwencją takiego postępowania jest wydanie decyzji o jego zatrzymaniu na okres trzech miesięcy. Ustawa o kierujących pojazdami nie przewiduje możliwości, by starosta mógł odstąpić od zatrzymania takiego dokumentu. W przypadku, gdy kierowca, wobec którego wydano decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy nadal kieruje pojazdem, okres ten zostaje automatycznie wydłużony do sześciu miesięcy.

W powiecie leszczyńskim liczba osób z zatrzymanymi prawami jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym systematycznie rośnie. W 2018 r. wydanych zostało 28 decyzji, a w 2019 r. liczba ta podwoiła się (57). Piratów drogowych jest coraz więcej, bo w pierwszym półroczu tego roku zatrzymano prawo jazdy już 35 osobom, co zważywszy na znacząco mniejszy ruch na drogach przez wiele tygodni w okresie pandemii koronawirusa wskazuje niestety na stały trend wzrostowy.

Liczba wydawanych decyzji z pewnością wzrośnie, gdy wejdą w życie przepisy, na mocy których w ten sam sposób sankcjonowane będzie przekroczenie prędkości także poza terenem zabudowanym.