GDDKiA podpisała umowę na budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław. Większość z 19 km trasy, która ma zostać oddana do użytku we wrześniu 2018 r., przebiegać będzie przez powiat leszczyński.

Niedawno GDDKiA podpisała umowę na budowę 9,5 km S5 z węzła Leszno Południe (wyjazd z Leszna na Górę) do Kaczkowa wraz z łącznikiem do węzła Dąbcze na obecnej krajowej „piątce”. Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2018 r.

We wrześniu 2018 r. z kolei ma być gotowy odcinek Radomicko – Leszno Południe. GDDKiA podpisała z portugalskim konsorcjum firm: Mota-Engil Central Europe S.A oraz Mota Engil, Engenharia e Constructao S.A wart 443 mln zł kontrakt.

- W ramach umowy wykonawca wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową S5 o długości ponad 19 km, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, dwa węzły drogowe w ciągu S5: Święciechowa oraz Leszno Zachód – informuje Alina Cieślak, rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA.

W ramach kontraktu powstanie szesnaście obiektów inżynierskich, Miejsce Obsługi Podróżnych Wilkowice Zachód, odwodnienia drogi, oświetlenie, urządzenia ochrony środowiska w tym m.in. ekrany ochronne. Zadanie obejmie również przebudowę dróg, które zapewnią bezkolizyjny przejazd nad i pod obiektami inżynierskimi oraz budowę równoległych dróg dojazdowych dla obsługi przyległego terenu.

- Portugalskie konsorcjum wykona pełną rekultywację terenów zajętych pod zaplecza techniczne, socjalne, place budowy, drogi na czas budowy i wszelkie inne tereny przekształcone przez wykonawcę w czasie robót i okresie usuwania wad – informuje Alina Cieślak.