XXVII sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXVII sesji, która odbyła się w Gronówku w gminie Lipno, podjęła cztery uchwały, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet.

Radni zmniejszyli budżet powiatu na 2020 r. Dochody obniżono o 1.451.329 zł, do wysokości 48.151.136 zł, a wydatki o 2.570.550 zł, do wysokości 54.473.522 zł. Deficyt budżetu – 6.322.386 zł  - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 12.618.760 zł, tj. 23 proc. budżetu.

Zmniejszenie budżetu spowodowane jest głównie redukcją wydatków na przebudowę drogi powiatowej Gołanice - Jezierzyce Kościelne w związku ze znaczącymi oszczędnościami w przetargu na tę inwestycję, a także na budowę sieci połączeń dróg dla rowerów na terenie gminy Święciechowa (od Wilkowic do ronda w Święciechowie i dalej do istniejącej ścieżki w kierunku Gołanic) w związku ze zmianą harmonogramu robót i przesunięciem prac na przyszły rok. Radni zmienili też przeznaczenie udzielonej wcześniej dotacji Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, z dofinansowania zakupu systemu piany sprężonej CAFS do nowego samochodu bojowego na zakup namiotu pneumatycznego z podstawowym wyposażeniem.

Ponadto radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Leszczyńskiego na lata 2020-2023, ustalili plan sieci publicznych szkół ponadpodstawowych oraz szkół specjalnych na obszarze Powiatu Leszczyńskiego oraz udzielili pomocy finansowej gminie Włoszakowice w wysokości 30.000 zł na budowę bazy ratowniczo-edukacyjno-medycznej nad Jeziorem Dominickim.

Podczas sesji sytuację na rynku pracy przedstawiła Anna Szyszka, nowa dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie. Radni oraz członkowie Zarządu Powiatu Leszczyńskiego pogratulowali jej wygrania konkursu na to stanowisko i życzyli skutecznych działań na rzecz bezrobotnych mieszkańców. Natomiast Iwona Stiller otrzymała pismo informujące o przedłużeniu o rok przez Zarząd Powiatu Leszczyńskiego powierzenia jej stanowiska dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Górznie.

W sesji uczestniczył także wójt gminy Lipno Łukasz Litka oraz komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Sebastian Kozłowski.