Godło Polski  Herb województwa Wielkopolskiego POL powiat leszczyński COA    800px POL gmina Krzemieniewo Herb Lipna - link 1200px POL Osieczna COA Rydzyna Święciechowa Wijewo Włoszakowice

Top - obrazek ze zdjęciami

Raport Urzędu Statystycznego w Poznaniu „Sytuacja demograficzna województwa wielkopolskiego w 2019 r.” zawiera wiele interesujących danych na temat powiatu leszczyńskiego na tle innych w województwie, które omówimy w kilku artykułach. Dziś garść informacji na temat liczby mieszkańców i nierównowadze płci.

W Wielkopolsce w porównaniu z 2018 r. tylko w dziewięciu powiatach przyrost ludności był większy niż przeciętnie, przy czym relatywnie najbardziej zwiększyła się liczba mieszkańców powiatów: poznańskiego (o 2,3 proc.) oraz leszczyńskiego (o 1,3 proc.). Ten drugi na koniec 2019 r. liczył 57.201 osób, o 716 więcej niż rok wcześniej. Największy przyrost miał miejsce w gminie Lipno (o 3,2 proc.) i był to drugi najwyższy wynik w województwie w grupie gmin o liczebności 7-10 tys. mieszkańców. To jeden z przykładów potwierdzających główne tendencje migracyjne w Wielkopolsce - od lat populacja w dużych ośrodkach miejskich maleje na rzecz okolicznych gmin. 

Generalnie w Wielkopolsce od lat utrzymuje się przewaga liczebna kobiet nad mężczyznami, w 2019 r. stanowiły one 51,3 proc. jej mieszkańców. Powiat leszczyński natomiast - obok słupeckiego – należy w województwie do najbardziej wyrównanych pod względem proporcji płci - na 100 mężczyzn przypada statystycznie po 100,7 kobiet. To potwierdzenie widocznego w Wielkopolsce trendu, że na terenach wiejskich utrzymuje się stan bliski równowadze płci. Odmienna sytuacja jest jednak np. w najmniejszej w powiecie leszczyńskim gminie Wijewo, która wśród gmin wiejskich ma najwyższy w Wielkopolsce wskaźnik maskulinizacji, czyli przewagi liczebnej mężczyzn nad kobietami, który wynosi 105,7.

Logo strony