Raport Urzędu Statystycznego w Poznaniu „Sytuacja demograficzna województwa wielkopolskiego w 2019 r.” zawiera wiele interesujących danych na temat powiatu leszczyńskiego na tle innych w województwie.

Powiat leszczyński należy do najsłabiej zaludnionych w Wielkopolsce, ze średnią 71 osób/km2. Wśród jego gmin najniższy wskaźnik ma gmina Święciechowa -  60 osób/km2. W związku z brakiem dużego miasta w swoich granicach powiat – po kaliskim – należy do najbardziej wiejskich w województwie, a współczynnik urbanizacji (prawa miejskie mają tylko Osieczna i Rydzyna) wynosi tylko 9,2 proc.

Od lat obserwowany jest w Wielkopolsce proces tzw. „rozlewania się miasta” (eksurbanizacji), co oznacza, że tereny wiejskie otaczające duże miasto stają się zurbanizowanymi obszarami, chociaż nadal, w sensie administracyjnym, pozostają wsiami. W gminach liczących od 7 do 10 tys. mieszkańców drugi co do kolejności w województwie przyrost liczby ludności miał miejsce w 2019 r. w gminie Lipno (o 3,2 proc.)

W województwie wielkopolskim od kilkunastu lat obserwuje się dodatnie saldo migracji ludności – liczba zameldowań na pobyt stały przewyższa liczbę wymeldowań z pobytu stałego, przy czym w ruchu wewnętrznym saldo migracji jest dodatnie, a w zagranicznym niemal przez cały okres ujemne. W 2019 r. w Wielkopolsce ogólne saldo migracji na pobyt stały w przeliczeniu na 1000 mieszkańców wyniosło +0,42 (wobec +0,37 w 2018 r.). W miastach odnotowano ubytek ludności na poziomie -3,52, natomiast na wsi przyrost +5,07 (w 2018 r. odpowiednio -3,28 i +4,72).

Większość gmin Wielkopolski w ub.r. charakteryzowała się ujemnym saldem migracji na pobyt stały. W 2019 r. przyrost liczby ludności stwierdzono w 83 spośród 226 gmin regionu. Siódme najwyższe w województwie dodatnie saldo migracji w przeliczeniu na 1000 ludności odnotowano w gminie Lipno (+27,26 wobec +19,05 w 2018 r.).