Powiat uzgodnił przejęcie obwodnicy Święciechowy

Powiat leszczyński planuje przejąć od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddaną do użytku w 2018 r. obwodnicę Święciechowy oraz łączące się z nią drogi serwisowe.

W Starostwie Powiatowym w Lesznie odbyło się spotkanie starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, wicestarosty Macieja Wiśniewskiego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Leszczyńskiego Remigiusza Leciejewskiego z wicedyrektorem poznańskiego oddziału GDDKiA Maciejem Kupką oraz wójtem gminy Święciechowa Markiem Lorychem. Rozmowy dotyczyły przejęcia przez powiat (oddanej do użytku w 2018 r. wraz z drogą ekspresową S5) obwodnicy Święciechowy wraz z drogami serwisowymi.

Zgodnie z decyzją Wojewody Wielkopolskiego z 29.04.2016 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Radomicko – Kaczkowo inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, została zobowiązana do przekazania nowo oddanego do użytku odcinka łącznic drogi S5 na węźle Święciechowa (czyli brakującego odcinka obwodnicy Święciechowy) powiatowi leszczyńskiemu, jako odcinka drogi powiatowej nr 4760P z Leszna w kierunku Włoszakowic.

W celu wsparcia planowanej strefy przemysłowej, zlokalizowanej przy obwodnicy Święciechowy, powiat uzgodnił z gminą Święciechowa, że przejmie ona drogi serwisowe przy obwodnicy w celu ich wykorzystania na dojazd do działek inwestycyjnych, co znacząco zwiększy ich potencjał. Wśród nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży znajdują się też dwie należące do Skarbu Państwa w zarządzie Starosty Leszczyńskiego, które za kilka tygodni zostaną wystawione na przetarg.

Po przekazaniu dróg serwisowych gminie Święciechowa w zarządzie powiatu leszczyńskiego pozostanie zbudowana w 2018 r. obwodnica tej miejscowości.

Rozmowy w starostwie dotyczyły także budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi krajowej nr 12, na odcinku Lasocice – Leszno. Wicedyrektor poznańskiego oddziału GDDKiA poinformował, że inwestycja ta jest zapisana w planach GDDKiA jako kompleksowa przebudowa drogi krajowej wraz z budową drogi rowerowej na odcinku od granicy Leszna do granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego, ale termin jej realizacji nie jest jeszcze znany.