Starosta i wicestarosta leszczyński podpisali porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na wspólną budowę łącznika między węzłem Leszno Południe na przyszłej drodze ekspresowej S5 a obecną krajową „piątką”. Wkrótce dokument podpiszą też samorządy Leszna, Rydzyny i Święciechowy.

W ramach kontraktu ze spółką Budimex powstanie 9,5 km drogi ekspresowej S5 między węzłami Leszno Południe i Kaczkowo. Ten odcinek ekspresówki ma być gotowy w połowie 2018 r.

Oprócz budowy S5 kontrakt przewiduje budowę łącznika o długości 2,5 km od węzła Leszno Południe do węzła Dąbcze. Droga ta połączy nową drogę ekspresową z obecną krajową „piątką”. Powstaną dwa wiadukty w ciągu tego łącznika, w tym jeden nad linią kolejową Poznań – Wrocław.

Prace przy budowie łącznika rozpoczną się po podpisaniu porozumienia GDDKiA z powiatem leszczyńskim oraz gminami Leszno, Rydzyna i Święciechowa. Samorządy będą partycypować w kosztach jego budowy poprzez rezygnację z odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty. W przypadku powiatu leszczyńskiego pod inwestycje zostało przejęte ok. 1,4 ha.

- Powiat leszczyński jako pierwszy z czterech samorządów podpisał porozumienie z GDDKiA. Pozostałe mają to zrobić w najbliższych dniach – informuje Marcin Wydmuch, skarbnik powiatu leszczyńskiego.