Od miesiąca w powiecie leszczyńskim nie wykryto zakażenia afrykańskim pomorem świń ASF u padłych dzików. W Wielkopolsce stwierdzono dotąd w trzech powiatach łącznie 430 przypadków choroby u dzikich zwierząt, w tym 38 w powiecie leszczyńskim.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia br. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu poinformowało, że chorobę potwierdzono dotąd u 38 zwierząt w gminach Włoszakowice i Wijewo. Ostatni przypadek wykrycia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia br. u padłego dzika w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice.

18 czerwca br. Komisja Europejska ustanowiła w powiecie leszczyńskim zasięgi obszarów związanych z ASF:

- obszary ochronne (strefa żółta): gminy Krzemieniewo i Rydzyna oraz część gminy Święciechowa (położona na południe od drogi krajowej nr 12)

- obszary objęte ograniczeniami (strefa czerwona): gmina Wijewo, część gminy Włoszakowice (położona na zachód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie) oraz  część gminy Święciechowa (położona na północ od drogi krajowej nr 12)

-  obszary zagrożenia (strefa niebieska):  gminy Lipno i Osieczna i  część gminy Włoszakowice (położona na wschód od drogi powiatowej Boguszyn – Krzycko Wielkie).

Przypominamy, aby cały czas zachowywać podstawowe zasady bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.