Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXVIII sesji, która odbyła się w Pawłowicach w gminie Krzemieniewo, przegłosowała dziesięć uchwał, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet i uchwaliła program stypendialny dla studentów.

Radni zwiększyli budżet powiatu na 2020 r. Dochody wzrosły o 502.635 zł, tj. do wysokości 48.653.771 zł, a wydatki – również o 502.635 zł, tj. do wysokości 54.976.157 zł. Deficyt budżetu – 6.322.386 zł  - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 12.998.960 zł, tj. 24 proc. budżetu.

Radni przyjęli do budżetu 309.932 zł dotacji na wymianę części więźby dachowej i pokrycia dachowego zabytkowych oficyn zamkowych – siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie (Program Ochrona Zabytków) oraz 71.200 zł dotacji z PFRON-u na zakup dziewięcioosobowego mikrobusa dla SOSW Rydzyna (dofinansowanie z Programu wyrównywania różnic między regionami III).  Radni zwiększyli o 165.000 zł wydatki na  zadanie „Budowa sieci połączeń dróg dla rowerów na terenie gminy Święciechowa w ramach zadania ograniczenie niskiej emisji na terenie Aglomeracji Leszczyńskiej” w związku z rozstrzygnięciem przetargu na tę inwestycję i o 29.000 zł na zakup przyczepy samochodowej dla Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie. Rada powiatu wprowadziła do budżetu dwie nowe inwestycje: „Budowę chodnika w ciągu drogi powiatowej 4760P w m. Święciechowa (ul. Leszczyńska)” (55.000 zł) i dofinansowanie „Budowy stadionu lekkoatletycznego i boiska wielofunkcyjnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy istniejącej hali sportowo -  środowiskowej we Włoszakowicach” (60.000 zł).

Ponadto radni zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową Powiatu Leszczyńskiego na lata 2020-2023 i pozbawili kategorii drogi powiatowej odcinek w Klonówcu (stara „piątka”) w związku z oddaniem do użytkowania wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi w tej miejscowości  i zaliczyli go do kategorii drogi gminnej. Rada powiatu podjęła również uchwałę w sprawie udzielenia pomocy materialnej studentom uczelni wyższych w formie miesięcznego stypendium wypłacanego przez okres ostatniego roku, a także  ustaliła na rok 2021 wysokości opłat i kosztów związanych z usunięciem i przechowywaniem pojazdów.

W związku z naborem wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych radni postanowili złożyć wnioski o dofinasowanie dwóch projektów: uruchomienia na terenie powiatu leszczyńskiego domu pomocy społecznej i centrum usług dla seniorów oraz kompleksowej modernizacji SOSW Rydzyna.

Radni przyjęli również informacje o sytuacji na rynku pracy w powiecie leszczyńskim, ocenie stanu bezpieczeństwa na drogach powiatu leszczyńskiego w I półroczu 2020 r. i o stanie środowiska i działalności kontrolnej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w powiecie leszczyńskim w roku 2019.

W sesji uczestniczył wójt gminy Krzemieniewo Radosław Sobecki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lesznie Anna Szyszka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Sebastian Kozłowski, komendant miejski policji w Lesznie Krzysztof Nowak i  kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lesznie Mirosław Żółtański.