Radni powiatu leszczyńskiego przedstawili dyrektorowi poznańskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa propozycje zagospodarowania ponad 800 ha gruntów rolniczych w powiecie leszczyńskim.

Radni Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Leszczyńskiego przeanalizowali informacje na temat zaawansowania prac restrukturyzacyjnych w Oddziale Poznańskim Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz szczegółowe zestawienie umów dzierżawy nieruchomości z Zasobu WRSP w powiecie. Do końca 2020 r. z powiatu leszczyńskiego wrócą do Zasobu WRSP grunty z kończących się umów dzierżaw o powierzchni ponad 800 ha.

Ponieważ procedura przetargowa na dzierżawę gruntu trwa bardzo długo, to często się zdarza, że grunty leżą odłogiem i zarastają chwastami. W związku z tym radni Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Leszczyńskiego zgłosili KOWR następujące propozycje:

1) uproszczenia  procedur dotyczących dzierżawy lub sprzedaży  ziemi rolnikom,

2) skorzystania z innych bezprzetargowych form rozdysponowania  gruntów,

3) rozdysponowania małych działek rolnych wśród okolicznych rolników poprzez sprzedaż lub dzierżawę,

4) zwolnienie rolników z płatności czynszu dzierżawnego na okres 3 lat dla działek odłogowanych co najmniej przez okres jednego roku przed dniem zawarcia umowy dzierżawy,

5) obniżenie czynszu dzierżawnego lub ceny wywoławczej w kolejnych przetargach, co przełoży się na wzrost zainteresowania takimi działkami przez rolników.

Radni powiatu leszczyńskiego liczą na uwzględnienie  swych propozycji, gdyż spełniają one oczekiwania znacznej grupy rolników zainteresowanych wydzierżawieniem gruntów będących w zasobie KOWR i zapewnią właściwe ich zagospodarowanie.