Powiat leszczyński złożył wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dwóch inwestycji: budowy domu pomocy społecznej oraz kompleksowej modernizacji zabytkowych oficyn zamkowych – siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie.

Środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczone są na dofinansowanie projektów inwestycyjnych, których wartość kosztorysowa nie jest niższa niż 400 tys. zł. O wsparcie w ramach tych środków mogą ubiegać się wszystkie jednostki samorządu terytorialnego.

Samorząd powiatu leszczyńskiego złożył wnioski o dofinansowanie dwóch inwestycji.

Pierwszy z nich to uruchomienie pierwszego w powiecie domu pomocy społecznej dla 50 osób oraz centrum usług dla seniorów. Szacunkowy koszt budowy obiektu o wysokiej wydajności efektywności energetycznej (instalacja fotowoltaiczna, pompy ciepła) wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu to ok. 9,3 mln zł, z czego dofinansowanie ma wynieść ok. 7,9  mln zł. Utworzenie DPS-u to odpowiedź na potrzebę powstania placówki umożliwiającej i ułatwiającej zaspokojenie podstawowych potrzeb osobom i rodzinom niezdolnym do uczynienia tego samodzielnie w ramach istniejącego podziału usług oraz świadczeń. Zachodzący proces starzenia się społeczeństwa oraz przyrost liczby osób wymagającej stałego wsparcia wiąże się z koniecznością organizacji kompleksowej opieki i pielęgnacji dla osób w podeszłym wieku oraz o ograniczonym stopniu samodzielności. Dziś liczba osób powyżej 60 roku życia w powiecie to ok. 11,5 tys., blisko 20 proc. ogółu mieszkańców.

Jedną z rozważanych lokalizacji dla DPS-u jest należąca do powiatu niezabudowana nieruchomość przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Rydzynie (na zdjęciu). Budowa placówki w tym miejscu pozwoliłaby na kompleksowe wykorzystanie potencjału bazy lokalowej SOSW.

Drugi projekt to kontynuacja prowadzonej od kilku lat kompleksowej modernizacji obiektów SOSW Rydzyna – oficyn zamkowych wchodzących w skład Pomnika Historii. Projekt przewiduje przebudowę dachów, budowę instalacji fotowoltaicznej (panele), modernizację źródeł ciepła na efektywne energetycznie, modernizację kanalizacji sanitarnej oraz budowę kanalizacji deszczowej wraz z systemem nawadniania, budowę systemu przeciwpożarowego. Szacunkowy koszt prac to ok. 6,8 mln zł, z czego dofinansowanie to ok. 5,7 mln zł.