Powiat leszczyński planuje przy wsparciu finansowym z budżetu Unii Europejskiej budowę dziesięciokilometrowej ścieżki rowerowej z Gołanic do Włoszakowic. Zbudowanych zostanie także osiem punktów przesiadkowych i parkingi dla osób, które zostawią na nich samochody. Jeśli samorząd otrzyma dotację, inwestycja będzie wykonana w latach 2017-2018.

Dokumentacja techniczna budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze powiatowej z Gołanic do Włoszakowic została wykonana w ramach projektu „Partnerstwo Obszaru Funkcjonalnego dla wzmocnienia rozwoju i spójności społeczno-gospodarczej Aglomeracji Leszczyńskiej”. Pieniądze na ten cel pochodzą w większości z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Starostwo Powiatowe w Lesznie będzie zabiegać, by także wykonawstwo inwestycji zostało sfinansowane z pieniędzy zewnętrznych, w tym przypadku z unijnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

- W najbliższych dniach złożymy wniosek o dofinansowanie inwestycji. Jeśli uzyskamy dobrą ocenę ze strony komisji konkursowej to możemy liczyć na pokrycie kosztów kwalifikowanych budowy w aż 85 proc. – informuje starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Planowana ścieżka rowerowa będzie miała nawierzchnię z masy bitumicznej oraz w całości będzie zlokalizowana po jednej stronie drogi. Inwestycja pomyślana jest nie tylko jako poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów poprzez budowę oddzielnego ciągu poza jezdnią. Równie ważnym jej celem jest ograniczenie emisji spalin do atmosfery poprzez propagowanie jazdy rowerami.

- W tym celu zaplanowaliśmy budowę ośmiu punktów przesiadkowych w powiecie leszczyńskim i dziewiątego na dworcu kolejowym w Lesznie, w których można będzie zostawić auto i przesiąść się na rower. Będą tam m.in. utwardzone miejsca postojowe i wiaty dla rowerów. W każdym z punktów będą też tablice informacyjne i mapa sieci ścieżek rowerowych w Lesznie i powiecie – informuje Marian Kaczmarek, kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie.

Rada Powiatu Leszczyńskiego wpisała w maju tę inwestycję do budżetu samorządu. 450 tys. zł będzie przeznaczone m.in. na wykupy gruntów i podziały nieruchomości pod ścieżkę. Termin rozpoczęcia szacowanej na 8 mln zł budowy zależeć będzie od tego, czy samorząd otrzyma na nią dotację z WRPO. Jeśli tak, powstanie w latach 2017-2018.