Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła nowy program stypendialny dla studentów - mieszkańców powiatu leszczyńskiego. Wnioski należy składać do 30 października br.

Radni jednomyślnie przyjęli Uchwałę Nr XXVIII/165/2020 z dnia 24 września 2020 r. w sprawie udzielenia pomocy materialnej studentom uczelni wyższych w formie miesięcznego stypendium wypłacanego przez okres ostatniego roku: studiów wyższych I stopnia kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub jednolitych studiów magisterskich lub studiów wyższych II stopnia.

Zgodnie z regulaminem o stypendium mogą ubiegać się studenci ostatniego roku studiów wyższych I stopnia kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub jednolitych studiów magisterskich lub studiów wyższych II stopnia. Świadczenie przeznaczone jest dla osób, które spełnią kilka warunków, w tym uzyskają średnią ocen co najmniej 4,0 z egzaminów i zaliczeń w poprzednim roku akademickim i wykażą się osiągnięciami w nauce, działalnością naukową bądź społeczną. Jednocześnie stypendium przeznaczone jest dla studentów, którzy po zakończeniu nauki zobowiążą się do podjęcia pracy na terenie powiatu leszczyńskiego lub w podmiotach realizujących zadania publiczne obejmujące swym działaniem mieszkańców powiatu na terenie miasta Leszna.

Stypendium wynosi 700 zł miesięcznie i będzie wypłacane od października do czerwca ostatniego roku studiów.

- Zgodnie z treścią uchwały wysokość udzielanej pomocy materialnej uzależniona będzie od środków finansowych corocznie wyodrębnionych w budżecie powiatu oraz liczby studentów, co pozwala na udzielenie wsparcia studentom z uwzględnieniem kondycji finansowej powiatu, jak również bieżących potrzeb mieszkańców. Pomoc materialną w formie stypendium należy traktować jako wyróżnienie indywidualne studenta i wsparcie w pokryciu kosztów związanych z nauką. Wyróżnieni w ten sposób studenci w przyszłości wykorzystywać będą zdobytą wiedzę na rzecz rozwoju naszego powiatu i regionu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Uchwała Rady Powiatu Leszczyńskiego została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego w dniu 15 października br. i wchodzi w życie z dniem 30 października br.