XXIX sesja Rady Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXIX sesji przegłosowała pięć uchwał, m.in. znowelizowała tegoroczny budżet.

Radni po raz pierwszy obradowali w zmodernizowanej sali sesyjnej w Starostwie Powiatowym w Lesznie, wykorzystując jednocześnie nowy system informatyczny do prowadzenia komisji i sesji, liczenia głosów oraz transmisji obrad.

Sesja odbyła się z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Starosta Jarosław Wawrzyniak zaprezentował radnym statuetkę i dyplomy otrzymane podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Katowicach, na której ogłoszono, że powiat leszczyński został drugi raz z rzędu krajowym liderem inwestycji wśród powiatów oraz zajął szóste miejsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych.

Radni i zaproszone na  obrady osoby minutą ciszy uczcili pamięć dwóch pracowników Zarządu Dróg Powiatowych - Michała Mołczyńskiego i Michała Świtały, którzy w tym miesiącu zginęli w wypadku drogowym w Zaborówcu, podczas wykonywania prac remontowych na chodniku.

Radni zwiększyli budżet powiatu na 2020 r. Dochody wzrosły o 30.328 zł, tj. do wysokości 48.684.099 zł, a wydatki – również o 30.328 zł, tj. do wysokości 55.006.485 zł. Deficyt budżetu – 6.322.386 zł  - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 12.998.960 zł, tj. 24 proc. budżetu.

Rada m.in. przyjęła od gminy Lipno 25.000 zł pomocy finansowej na remont drogi powiatowej Radomicko – Targowisko.  Zwiększono także o 21.000 zł wydatki na zakup przyczepy ciągnikowej dla Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie oraz przeznaczono 60.000 zł na rozbudowę monitoringu wizyjnego w budynkach Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Rydzynie.

Ponadto radni uchwalili Program współpracy Powiatu Leszczyńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego na 2021 rok i przyjęli plan pracy komisji rewizyjnej w 2021 roku. Rada zgodziła się także na przystąpienie przez Powiat Leszczyński do realizacji projektu „STOP COVID-19 Bezpieczne systemy społeczne w Wielkopolsce”, finansowanego z  Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 oraz na złożenie wniosku o dofinansowanie drugiego etapu (pierwszy wykonano w tym roku) przebudowy dachów zabytkowych obiektów SOSW Rydzyna w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2021 Ochrona Zabytków.