SOSW_Rydzyna

Powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie w 2021 r. drugiego etapu wymiany części więźby i pokrycia dachowego zabytkowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Na tegoroczny pierwszy etap prac samorząd otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powiat leszczyński od 2019 r. realizuje projekt „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”. W ub.r. złożył w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu prac dekarskich i budowlanych. Program przewiduje wsparcie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanym m.in. przy zabytkach uznanych za Pomnik Historii, a decyzją Prezydenta RP za taki uznany został m.in. zamek w Rydzynie wraz z jego oficynami – wschodnią i zachodnią, w których mieści się SOSW Rydzyna.

Powiat otrzymał w 2020 r. 310 tys. zł dotacji na przebudowę dachów trzech zabytkowych obiektów SOSW Rydzyna. Łączny koszt tegorocznych prac wyniósł 473 tys. zł.

Samorząd złożył wniosek o dofinansowanie w 2021 r. drugiego etapu robót – wymiany więźby dachowej i pokrycia dachowego na kolejnych sześciu obiektach SOSW Rydzyna. Koszt planowanych robót oszacowano na 770 tys. zł, z czego dotacja ma wynieść 576 tys. zł (ok. 75 proc. kosztów).