Komisja Europejska zniosła w gminach Lipno, Osieczna oraz części gminy Włoszakowice w powiecie leszczyńskim najbardziej restrykcyjną - niebieską strefę  - związaną z szeregiem zakazów i nakazów dla hodowców trzody chlewnej. Była wprowadzona po wykryciu afrykańskiego pomoru świń w stadzie świń w Ratowicach.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie - jak przed wykryciem w czerwcu br. ASF w stadzie świń w Ratowicach - żółtą (ochronną) i czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. To efekt potwierdzenia wirusa u blisko 40 padłych dzików w gminach Wijewo i Włoszakowice.

Obecnie powiat leszczyński podzielony jest na strefy, związane z ryzykiem występowania ASF. W czerwonej - objętej ograniczeniami - znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz  część gminy Święciechowa położona na północ od drogi krajowej nr 12. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej - ochronnej.

Dzięki likwidacji strefy niebieskiej hodowcy trzody z terenów wcześniej ją objętych wreszcie uzyskają możliwość przemieszczaniem świń z i do gospodarstw.