Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Rydzynie zgłosił uczestnictwo w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy", organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach i wynalazcach, promowanie działań edukacyjnych opartych na aktywnym doświadczaniu. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.

Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, to właśnie im najbardziej potrzebne są dobre przykłady, na których mogą się wzorować w swoim codziennym życiu. Wzorce pełne odwagi, budujące przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.

Pierwszym, podstawowym warunkiem uczestnictwa w programie było założenie koła naukowego. W SOSW Rydzyna utworzono koło pod nazwą „Mali Odkrywcy”, w jego skład weszło trzynastu uczniów oraz nauczyciele. Koło będzie realizować zajęcia zgodnie z przesyłanymi przez organizatorów scenariuszami, wykonywać zadania, a na koniec każdego z czterech etapów konkursu uczniowie wykonają pracę konkursową w formie multimedialnej.