Samorząd powiatu leszczyńskiego przekaże w tym roku 100 tys. zł dla jedenastu spółek wodnych. Dzięki dotacjom oraz pieniądzom ze składek rolników – członków spółek – przeprowadzona będzie konserwacja 26 km rowów przy gruntach rolnych.

W powiecie leszczyńskim zarejestrowanych jest 26 spółek wodnych, działają też dwie niezszerzone. Tworzą je rolnicy, by m.in. prowadzić racjonalną gospodarkę na terenach zmeliorowanych. Powiat leszczyński od lat dotuje działalność spółek wodnych. Po spełnieniu warunków zapisanych w uchwale rady powiatu (odpowiednio wysoka składka od rolników i znacząca ich ściągalność w spółce) mogą otrzymać dotację z budżetu powiatu na bieżące utrzymanie urządzeń wodnych.

W tym roku łączna wysokość dotacji to 100 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom spółki z gmin Święciechowa, Lipno, Osieczna, Krzemieniewo i Rydzyna wykonają 26 km konserwacji rowów – informuje Elżbieta Adamczak, kierownik Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Lesznie.

Konserwacja polega na odkrzaczaniu, wykaszaniu skarp i dna rowów, czyszczeniu przepustów, czyszczeniu wylotów drenarskich i odmuleniu rowów.

- Rok 2016 jest kolejnym, w którym spółki wodne otrzymały znaczące wsparcie na konserwację urządzeń melioracji wodnych szczegółowych z budżetu powiatu leszczyńskiego – tłumaczy Janusz Perski, naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Lesznie.