Mapa powiatu leszczyńskiego

Już 68 proc. powierzchni powiatu leszczyńskiego pokryte jest numeryczną mapą ewidencyjną, a w tym roku wskaźnik ten jeszcze wzrośnie. Powiat pod tym względem należy do czołówki w Wielkopolsce.

Największą zaletą map numerycznych jest łatwość ich aktualizacji oraz możliwość natychmiastowej publikacji w trybie online. W przeciwieństwie do mapy analogowej, mapa cyfrowa prezentowana jest także w zmiennej skali. Od lat powiat leszczyński zleca geodetom prace, które systematycznie zwiększają liczbę obrębów pokrytych numeryczną mapą ewidencyjną. Obecnie w całości dotyczy to gmin Krzemieniewo, Lipno i Osieczna, a w pozostałych trwają prace w kolejnych obrębach. W najbliższych latach obejmą one gminy Święciechowa (2021) i Rydzyna (2022).

Kolejne prace geodezyjne są i będą wykonywane głównie dzięki dofinansowaniu z budżetu Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 projektu „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych i kartograficznych Powiatu Leszczyńskiego wraz z rozbudową e-usług”. Na wart ok. 1,2 mln zł projekt powiat otrzymał ok. 1 mln zł dotacji.

Zakończono prace w ramach pierwszej umowy z dofinansowanego z UE projektu. Umożliwiło to uruchomienie numerycznej mapy zasadniczej w gminie Rydzyna na obrębach Przybiń, Robczysko, Tworzanice i Tworzanki. Natomiast mapa numeryczna na obrębie Nowa Wieś zostanie udostępniona do końca stycznia br.

W wyniku wykonanych prac powstały bazy BDOT500 i GESUT w pięciu nowych obrębach ewidencyjnych, dzięki czemu pokrytych tymi bazami jest już  65 z 96 obrębów w powiecie leszczyńskim. Łączna powierzchnia powiatu pokryta bazami wzrosła z 64 do 68 proc.

W 2021 r. prace przy cyfryzacji kolejnych obrębów będą kontynuowane. Planuje się wykonanie baz dla czterech obrębów ewidencyjnych w gminie Święciechowa - Długie Nowe, Długie Stare, Lasocice i Trzebiny. Dzięki temu nastąpi wzrost pokrycia powiatu bazami BDOT500 i GESUT do 73 proc.