Radni obradowali na XXXII sesji

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXXII sesji przegłosowała pięć uchwał, w tym m.in. przyjęła Program Opieki nad Zabytkami Powiatu Leszczyńskiego na lata 2021-2024. Sesja odbyła się w trybie zdalnym.

Radni zwiększyli budżet powiatu na 2021 r. Dochody wzrosły o 175.000 zł, tj. do wysokości 44.997.748 zł, a wydatki – również o 175.000 zł, tj. do wysokości 49.801.375 zł. Deficyt budżetu – 4.803.627 zł - zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku  8.673.200 zł, tj. 17 proc. budżetu. Powiat otrzymał pomoc finansową z gmin i dzięki temu zwiększone zostały wydatki na tegoroczne inwestycje: budowę chodnika przy ul. Jesiennej w Długich Starych (100 tys. zł z gminy Święciechowa), budowę chodnika w Maruszewie (50 tys. zł z gminy Rydzyna) i budowę chodnika w Robczysku (25 tys. zł z gminy Rydzyna).

Radni uchwalili Program Opieki nad Zabytkami Powiatu Leszczyńskiego na lata 2021-2024. Dokument pozytywnie zaopiniowany przez Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu upowszechnia wiedzę o zabytkowej substancji regionu leszczyńskiego i pomaga we właściwej dbałości o nią.

Ponadto Rada Powiatu Leszczyńskiego przyjęła sprawozdania z działalności w 2020 r.: Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Miasta Leszna i Powiatu Leszczyńskiego, a także ustaliła maksymalne kwoty dofinansowania opłat za kształcenie nauczycieli pracujących w placówkach powiatowych.