Zdjęcie dzika

Wszystkie ogniska afrykańskiego pomory świń ASF w Wielkopolsce zostały wygaszone. Ostatni przypadek wykrycia wirusa u padłego dzika w powiecie leszczyńskim miał miejsce prawie pół roku temu.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto 10 kwietnia 2020 r. w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Natomiast ostatni przypadek wykrycia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia ub.r. u padłego dzika w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice. W ub.r. w powiecie leszczyńskim potwierdzono ASF u 36 padłych dzików. Ponadto wirus został wykryty w stadzie świń w Ratowicach w gminie Lipno.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie żółtą (ochronną) i czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. W czerwonej - objętej ograniczeniami - znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz  część gminy Święciechowa położona na północ od drogi krajowej nr 12. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej - ochronnej.