Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie Sebastian  Kozłowski

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej SP w Lesznie podsumowała swą działalność w 2020 r. W tradycyjnej naradzie – w tym roku wyjątkowo w formie wideokonferencji – uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

W 2020 r. na terenie działania Komendy Miejskiej PSP liczba zdarzeń, w których interweniowali strażacy, wzrosła nieznacznie. Wzrost związany był m.in. ze zdarzeniami medycznymi, w których strażacy wspomagali działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

W 2020 r. Komenda Miejska PSP zanotowała 585 zdarzeń, najwięcej w gminach: Włoszakowice – 129 i Rydzyna – 112. W pozostałych gminach sytuacja była następująca – Święciechowa – 90 zdarzeń, Osieczna – 81, Lipno – 77, Krzemieniewo – 59 i Wijewo – 37. W tych liczbach ujęte są pożary, których w powiecie było ich 133: Włoszakowice – 34, Lipno – 23, Święciechowa – 22, Osieczna - 20, Rydzyna – 16, Wijewo – 13, Krzemieniewo – 5. Wybuchy pożarów spowodowały łącznie 2 mln zł strat, ale strażacy uratowali mienie o wartości blisko 11 mln zł.

Z budżetu powiatu leszczyńskiego w 2020 r. dofinansowany został zakup namiotu pneumatycznego z wyposażeniem dla Komendy Miejskiej PSP w Lesznie (15 tys. zł) oraz zakup ciężkiego wozu bojowego  dla OSP Dąbcze (50 tys. zł).