SOSW Rydzyna

Powiat leszczyński otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 340 tys. zł dotacji na drugi etap wymiany części więźby i pokrycia dachowego zabytkowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie.

Zamek w Rydzynie wraz z jego oficynami – wschodnią i zachodnią, w których mieści się SOSW Rydzyna - uznany został przez Prezydenta RP za Pomnik Historii. Powiat leszczyński od 2019 r. realizuje projekt „Rydzyna, oficyny zamkowe (XVIII w.), obecna siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. F. Ratajczaka – wymiana części więźby dachowej i pokrycia dachowego”.

W 2020 r. samorząd na pierwszy etap prac dekarskich i budowlanych otrzymał z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020 Ochrona Zabytków 310 tys. zł dotacji. Dzięki tym pieniądzom oraz środkom z budżetu powiatu w ub.r. przebudowane zostały dachy w trzech zabytkowych obiektach SOSW Rydzyna. Łączny koszt prac wyniósł 473 tys. zł.

W ub.r. powiat leszczyński złożył wniosek o dofinansowanie w 2021 r. drugiego etapu robót – wymiany więźby dachowej i pokrycia dachowego w kolejnych obiektach SOSW Rydzyna. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało samorządowi 340 tys. zł dotacji (ok. 75 proc. kosztów robót), co pozwoli na wykonanie prac za ok. 486 tys. zł. Dachy na obiektach SOSW Rydzyna zostaną przebudowane do listopada br.