Kaplica grobowa Ponikiewskich na cmentarzu w Oporowie

Jolanta Goszczyńska, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, wpisała do rejestru zabytków kolejne cztery obiekty w powiecie leszczyńskim. Wszystkie zlokalizowane są w Oporowie w gminie Krzemieniewo.

Do rejestru zabytków wpisany został cmentarz przykościelny oraz jego ogrodzenie z dwoma bramami, położony w zespole kościoła parafialnego Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Oporowie. W XIX wieku cmentarz stał się miejscem pochówku wyłącznie dla okolicznych rodzin ziemiańskich i księży związanych z parafią w Oporowie, dzięki czemu urósł do rangi elitarnego. Wraz z kościołem stanowił w okresie zaboru pruskiego ważny ośrodek polskości i przywiązania do narodowych tradycji.

Ponadto do rejestru zabytków wpisane zostały dwa grobowce i kaplica grobowa na tej nekropolii: grobowiec rodziny Morawskich – Józefa Morawskiego i Pauli z hrabiów Łubieńskich Morawskiej oraz księdza Wojciecha Morawskiego, grobowiec Julietty z hrabiów Łubieńskich Morawskiej oraz kaplica grobowa rodziny Ponikiewskich. Obiekty te są interesującymi przykładami sztuki sepulklarnej,  posiadają wysokie wartości artystyczne, historyczne i naukowe, jak również upamiętniają osoby zasłużone dla regionu i kraju.