Warsztaty ekologiczne dla dzieci

Ponad pół tysiąca uczniów z powiatu leszczyńskiego uczestniczyło w cyklu warsztatów ekologicznych „Stop plastik”. Organizację zajęć sfinansował samorząd powiatowy.

W lutym i marcu br. w klasach I-III wybranych szkół podstawowych powiatu leszczyńskiego oraz w prowadzonych przez powiat Zespole Szkół Specjalnych w Górznie oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Rydzynie przeprowadzony został cykl pogadanek ekologicznych pod hasłem „Stop plastik”. Tematyka zajęć obejmowała szereg zagadnień związanych z tworzywami sztucznymi, w tym ich oddziaływaniem na zdrowie i miała na celu zbudowanie u dzieci jak najwyższej świadomości o skutkach używania plastiku.

W szkołach podstawowych dzieci wysłuchały prezentacji multimedialnej, która ukazywała historię powstania tworzyw sztucznych, a także ogrom zanieczyszczenia naszej planety plastikiem. Poznały również różne sposoby na unikanie plastiku, w tym używanie zastępników tworzyw sztucznych.

Głównym celem zajęć było uzmysłowienie dzieciom, że plastik jest doskonałym wynalazkiem ułatwiającym życie, ale z drugiej strony tak trwałym i tak wytrzymałym, że nigdy nie zniknie. Dlatego tak ważne jest należyte postępowanie z tworzywami sztucznymi, ich segregacja i recykling. Dzieci otrzymały kolorowanki związane z tematem lekcji, wydrukowane na papierze z makulatury. Podjęły też wyzwanie unikania przez 21 dni w swoim życiu używania jednorazowego plastiku, za co zostaną nagrodzone przypinką „Unikam plastiku”.

Zajęcia przeprowadzone zostały w klasach I-III szkół podstawowych w powiecie leszczyńskim, łącznie w warsztatach uczestniczyło ponad 550 uczniów. Organizacja zajęć edukacyjnych została sfinansowana z budżetu samorządu powiatowego.

Facebook Powiat 2