Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu leszczyńskiego otrzymają w 2021 r. łącznie prawie 1,4 mln zł wsparcia na rehabilitację zawodową i społeczną. W ub.r. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych trafiły do ok. 400 osób.

Zarząd Powiatu Leszczyńskiego ustalił na kwotę 1.369.452 zł limit środków przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2021 r.

Na rehabilitację zawodową zaplanowano 130.000 zł. W jej ramach osoby niepełnosprawne otrzymują wsparcie na znalezienie pracy, rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej; zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej; dofinansowanie kosztów szkolenia i przekwalifikowania zawodowego osób niepełnosprawnych.

Natomiast na rehabilitację społeczną przeznaczona została kwota 1.239.452 zł, z czego 715.968 zł na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie, tj. na całoroczne specjalistyczne zajęcia w placówce, z której korzysta 33 uczestników. Osoby niepełnosprawne otrzymają dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych i dofinansowanie do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych. Ponadto wybrane w otwartym konkursie ofert stowarzyszenia działające w powiecie leszczyńskim otrzymają wsparcie na działalność sportową, kulturalną i rekreacyjną.