Puchary dla myśliwych

Samorząd powiatu podsumował 10-lecie realizacji Program regulacji liczebności lisa w obwodach łowieckich na terenie powiatu leszczyńskiego.

W latach 90-tych XX wieku doszło do zasadniczych zmian w liczebności zwierzyny drobnej. Spadek liczby zajęcy i kuropatw związany był ze wzrostem liczebności ssaków drapieżnych, głównie lisów. Do obniżenia populacji zwierzyny drobnej przyczyniło się także zmniejszanie areałów ziemi wskutek urbanizacji kraju, zanikanie miedz, zakrzaczeń i zadrzewień, a więc miejsc rozrodu zwierzyny drobnej, postępująca mechanizacja i chemizacja rolnictwa, zmiana struktury upraw, kłusownictwo i choroby oraz wzrost populacji lisa – naturalnego wroga zajęcy.

Wobec spadku zwierzyny drobnej lisy coraz częściej szukały pożywienia w  zagrodach gospodarskich, zagryzając ptactwo domowe i pozostałą drobną zwierzynę. Rolnicy masowo zgłaszali myśliwym i samorządom terytorialnym konieczność zdecydowanego ograniczenia populacji lisów.

Przy współpracy władz samorządowych powiatu leszczyńskiego, kół łowieckich i Lasów Państwowych w 2011 r. Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła realizację Programu regulacji liczebności lisa w obwodach łowieckich na terenie powiatu leszczyńskiego. Program premiuje koła łowieckie i myśliwych indywidualnych za pozyskane lisy. Myśliwi indywidualni są nagradzani pucharami i dyplomami, natomiast 14 kół łowieckich w powiecie leszczyńskim otrzymuje rocznie łącznie 500 bażantów w celu ich zasiedlenia w łowiskach. Co roku na zakup zwierzyny drobnej z budżetu powiatu leszczyńskiego wydawanych jest 10 tys. zł. Bażanty kupowane są w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego w Goli, gdzie są hodowane w wolierach.

Podczas spotkania w Górznie podsumowano dziesięć lat realizacji programu powiatowego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przewodniczący rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk, starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Lesznie Piotr Napierała, władze kół łowieckich i myśliwi.