Zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie

Radni powiatu leszczyńskiego zapoznali się z informacją na temat działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie w 2020 r.

PCPR realizuje zadania z zakresu pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

W 2020 r. na terenie powiatu funkcjonowały 42 rodziny zastępcze, w których przebywało 85 dzieci. Powiat leszczyński jest jednym z niewielu w kraju, w którym ani jedno dziecko nie zostało umieszczone w domu dziecka. Priorytetem dla PCPR jest zapewnienie dzieciom opieki w rodzinnych formach pieczy zastępczej.

W ub.r. na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej dla powiatu leszczyńskiego Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczył ok. 1,2 mln zł. Znaczna część tej kwoty została przeznaczona na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rydzynie, tj. na całoroczne specjalistyczne zajęcia w placówce, z której korzysta 33 uczestników. W ramach  programu „Aktywny Samorząd” dofinansowano kwotą 223 tys. zł likwidację barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową oraz uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym.

W ub.r. ok. 180 osób, które w wyniku czasowego zamknięcia placówek w okresie pandemii koronawirusa utraciły możliwość korzystania z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej otrzymało pomoc finansową w łącznej kwocie 227 tys. zł.

W ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi PCPR wsparło finansowo trzy z nich działające w zakresie pomocy społecznej na organizację zadań na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.

Z pomocy finansowej na rehabilitacje społeczną i zawodową w 2020 r. skorzystało łącznie ok. 400 osób. Łączna kwota wsparcia dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu leszczyńskiego wyniosła ok. 2,4 mln zł. Dzięki tym pieniądzom mogli skorzystać z niezwykle im potrzebnej rehabilitacji społecznej i zawodowej, w tym z zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Kąkolewie i w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Rydzynie.