Linia kolejowa Gostyń - Kąkolewo

Powiat Leszczyński przystąpi do projektu partnerskiego „Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń - Kąkolewo” i dofinansuje opracowanie studium planistyczno - prognostycznego dla tej inwestycji.

Projekt „Rewitalizacja linii kolejowej nr 360 na odcinku Gostyń – Kąkolewo” zgłoszony został przez samorząd Wielkopolski do „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej+ do 2028 r.” Program ten ma zapewnić m.in. połączenia do miast, które obecnie takiej komunikacji nie mają.

Projekt uzyskał pozytywną ocenę formalną i został zakwalifikowany do drugiego etapu naboru.  Zgodnie z jego warunkami województwo wielkopolskie musi przekazać  wstępne studium planistyczno - prognostyczne rewitalizacji linii kolejowej.

Samorząd wojewódzki oraz samorządy gminne i powiatowe, przez które przebiega linia kolejowa planują podpisać porozumienie o współpracy w celu podniesienia poziomu życia mieszkańców oraz dalszego rozwoju południowo – zachodniej Wielkopolski. Rewitalizacja linii kolejowej Gostyń – Kąkolewo poprawi układ transportowy w regionie, więc samorządy chcą współfinansować koszty opracowania wstępnego studium planistyczno - prognostycznego. Rada Powiatu Leszczyńskiego zadeklarowała na ten cel w 2021 r. kwotę do 40 tys. zł.

fot. L.Matuszewska leszno24.pl