slid

Od dawna w całej Wielkopolsce nie ma ani jednego ogniska afrykańskiego pomory świń ASF. Ostatni przypadek wykrycia wirusa u padłego dzika w powiecie leszczyńskim miał miejsce prawie osiem miesięcy temu.

ASF u pierwszego padłego dzika w powiecie leszczyńskim wykryto blisko rok temu - 10 kwietnia 2020 r. - w rejonie osady Mścigniew w gminie Włoszakowice. Natomiast ostatni przypadek potwierdzenia zakażenia miał miejsce 19 sierpnia ub.r. u zwierzęcia w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice. Łącznie w ub.r. w powiecie leszczyńskim potwierdzono ASF u 36 padłych dzików. Wirus został wykryty także w stadzie świń w Ratowicach w gminie Lipno.

Decyzją Komisji Europejskiej powiat leszczyński objęty jest obecnie żółtą (ochronną) oraz czerwoną (objętą ograniczeniami) strefą związaną z poziomem ryzyka występowania ASF. W czerwonej znajdują się gminy Wijewo, Włoszakowice, Lipno, Osieczna oraz  część gminy Święciechowa położona na północ od drogi krajowej nr 12. Reszta gminy Święciechowa oraz w całości gminy Rydzyna i Krzemieniewo znajdują się w strefie żółtej - ochronnej.

Logo strony