slid

Powiat leszczyński otrzymał 17 tys. zł dotacji z budżetu województwa wielkopolskiego na zakup sadzonek drzew miododajnych. Nasadzenia odbędą się jesienią br.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu od lat współfinansuje zakup sadzonek drzew miododajnych przez samorządy. Powiat leszczyński otrzymał na 2021 rok dofinansowanie w wysokości 17.100 zł.

Sadzenie drzew miododajnych jest odpowiedzią na apele pszczelarzy, którzy od lat alarmują, że niezbędne w rolnictwie pszczoły coraz częściej mają problemy z pozyskiwaniem nektarów czy soków, z których powstaje miód.

- Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. Efekty dzisiejszych działań będą dopiero widoczne za kilkanaście lat, ale jeżeli nie podejmiemy tego działania teraz, to sytuacja w pszczelarstwie będzie coraz trudniejsza – informuje Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa Powiatowego w Lesznie.

Co roku przy drogach powiatowych sadzone są drzewa, w tym miododajne. Pieniądze na zakup sadzonek pochodzą zarówno z dotacji z budżetu Wielkopolski, jak i z budżetu powiatu 

Nasadzenia będą prowadzone w okresie jesiennym przez pracowników Zarządu Dróg Powiatowych w Lesznie. Dzięki dotacji zasadzonych zostanie 200 lip – po połowie przy drodze powiatowej Wyciążkowo – Goniembice w gminie Lipno (obie strony na odcinku ok. 400 mb) oraz przy drodze powiatowej Frankowo – Garzyn (prawa strona na odcinku 700 mb).

Logo strony