Las

W powiecie leszczyńskim jest ok. 2,4 tys. ha lasów prywatnych. Nadzór nad prowadzoną w nich gospodarką leśną pełni starosta, który prowadzenie spraw powierzył nadleśnictwom.

Zgodnie z ustawą o lasach starosta sprawuje nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. W powiecie leszczyńskim dotyczy to 2.366 ha. Starosta Leszczyński powierzył prowadzenie w jego imieniu spraw z zakresu nadzoru nad lasami prywatnymi trzem nadleśnictwom: Karczma Borowa, Kościan i Włoszakowice.

Prawidłowa gospodarka leśna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa prowadzona jest na podstawie uproszczonych planów urządzenia lasu  lub inwentaryzacji stanu lasu opracowanych na zlecenie starosty na okres dziesięciu lat.

Przed końcem upływu ważności planu lub inwentaryzacji starosta zleca uprawnionemu wykonawcy opracowanie nowego projektu planu urządzania lasu. Projekt ten stanowi podstawę pod przyjęcie nowego planu. Uproszczony plan urządzenia lasu zawiera ogólną charakterystykę lasów oraz ich stanu, zestawienie powierzchni i miąższości gatunków panujących (głównych) według klas i podklas oraz opisy taksacyjne lasu, stanowiące charakterystykę poszczególnych drzewostanów oraz zabiegi gospodarcze do wykonania w okresie obowiązywania planu przez poszczególnych właścicieli działek leśnych.