W wieku 65 lat zmarł Mieczysław Kowalczyk, znany w regionie leszczyńskim działacz rolniczy i  społeczny, były radny powiatu leszczyńskiego i były członek Zarządu Powiatu Leszczyńskiego.

Mieczysław Kowalczyk prowadził w Lipnie duże gospodarstwo rolne. Był jednym z najbardziej znanych w regionie leszczyńskim działaczy rolniczych i gospodarczych. Przez kilka kadencji pracował w Radzie Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej i został uhonorowany "Medalionem im. Dr Aleksandra Hrabiego Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej".

Zmarły był także m.in. członkiem rady nadzorczej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Lipnie. Tworzył i współzarządzał licznymi grupami producenckimi trzody chlewnej, zbóż, buraka cukrowego i rzepaku. Był wiceprezesem Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i  Roślin Białkowych oraz przewodniczącym okręgu wielkopolsko – lubuskiego tego zrzeszenia.

Mieczysław Kowalczyk prowadził także aktywną działalność społeczną, organizował m.in. liczne wyjazdy studyjne dla rolników, w tym do Francji i Hiszpanii, a także wyjazdy wakacyjne dla dzieci z rodzin rolników. Był także pasjonatem sportu, z powodzeniem grał w tenisa stołowego, działał w zarządzie klubu sportowego LUKS Orzeł Lipno.

Był radnym gminy Lipno dwóch kadencji (1999-2006) oraz również dwóch kadencji Rady Powiatu Leszczyńskiego (2006-2014), w drugiej z nich przewodniczył komisji rolnictwa i ochrony środowiska. Był także członkiem Zarządu Powiatu Leszczyńskiego w latach 2006-2010.