Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXXV sesji przegłosowała cztery uchwały, w tym zwiększyła o ponad 2,8 mln zł tegoroczny budżet, wprowadzając do niego nowe inwestycje.

Radni po raz kolejny zwiększyli budżet powiatu na 2021 r. Jak dotąd jest to największa zmiana w tym roku. Dochody wzrosły o 39.194 zł do wysokości 45.730.676 zł, a wydatki – aż o 2.852.262 zł do wysokości 55.694.338 zł. Tym samym do 9.963.662 zł wzrósł deficyt budżetowy, który w całości zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 14.590.862 zł, tj. 26 proc. budżetu.

Do budżetu powiatu radni wprowadzili dwie nowe inwestycje drogowe. Pierwsza z nich to przebudowa drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką Leszno – Śrem w Wojnowicach do granicy powiatów leszczyńskiego i kościańskiego (ok. 1,7 mln zł). Samorząd zabiegał o dotację na to przedsięwzięcie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, ale wniosek nie uzyskał finansowego wsparcia. Druga nowa inwestycja to przebudowa drogi powiatowej na odcinku od ronda w Święciechowie do wiaduktu w Wilkowicach (483 tys. zł). Wzdłuż tej drogi wybudowany został już w tym roku ciąg pieszo – rowerowy.

Radni przegłosowali także sfinansowanie (za 415 tys. zł) zakupu ambulansu typu C z urządzeniem do dekontaminacji na potrzeby systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Karetka zostanie przekazana Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Lesznie i służyć będzie do transportu chorych na Covid-19 między szpitalami.

Rada Powiatu Leszczyńskiego znowelizowała także Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2021-2024, przyjęła „Ocenę Zasobów Pomocy Społecznej w Powiecie Leszczyńskim” za rok 2020 i uchwałę w sprawie zaliczenia drogi do kategorii drogi powiatowej nr 4760P (obwodnica) w Święciechowie.