W Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie zorganizowano spotkanie samorządowców gminy Lipno i przedstawicieli administracji rządowej z mieszkańcami. Poświęcone było budowie drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław.

Miesiąc temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakt z konsorcjum portugalskich firm: Mota-Engil Central Europe S.A oraz Mota Engil, Engenharia e Constructao S.A na budowę 19 km drogi ekspresowej S5 z Radomicka do węzła Leszno Południe. Warta 443 mln zł inwestycja w całości będzie wykonana w powiecie leszczyńskim. Odcinek S5 ma być gotowy za ok. 2,5 roku.

Wójt Lipna Jacek Karmiński zorganizował spotkanie z mieszkańcami na temat harmonogramu prac oraz zasad wypłaty odszkodowań za przejęte pod inwestycję grunty. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Portugalskie konsorcjum firm rozpoczęło już prace drogowe. Efekty prac ziemnych są już widoczne między Lipnem a Smyczyną.

- Dużym wyzwaniem dla powiatu jest właściwe zabezpieczenie naszych dróg przed zniszczeniami spowodowanymi transportem materiałów budowlanych przez wykonawców budowy S5. Ze wstepnych ustaleń wynika, że drogowcy w niewielkim stopniu będą korzystać z dróg powiatowych, głównie wykorzystując wykonane przez siebie trasy serwisowe - informuje starosta leszczynski Jarosław Wawrzyniak.