Przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXXVII sesji przegłosowała dwie uchwały, m.in. zwiększyła o prawie 1,3 mln zł tegoroczny budżet. Radni obradowali w trybie zdalnym.

Radni po raz kolejny w tym roku zwiększyli budżet powiatu na 2021 r. Dochody zostały zwiększone o 432.115 zł do kwoty 46.162.790 zł. Wydatki natomiast wzrosły o 1.269.166 zł, do wysokości  58.673.503 zł. Deficyt budżetu wzrósł do 12.510.713 zł i w całości zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 16.759.013 zł, tj. 29 proc. budżetu.

Radni uchwalili w budżecie powiatu kolejną inwestycję - przebudowę drogi powiatowej  z Garzyna w kierunku Frankowa o wartości 210 tys. zł. Ponadto 542 tys. zł zostało przeznaczonych na przebudowy i remonty dróg w gminie Krzemieniewo. W obu przypadkach połowę tych kwot przekazała gmina Krzemieniewo. Rada zwiększyła także o 261 tys. zł wydatki na drugi etap przebudowy dachów zabytkowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie. Dzięki dofinansowaniu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2021 Ochrona Zabytków oraz środkom z budżetu samorządu przebudowane zostaną za 440 tys. zł kolejne trzy dachy. Radni przeznaczyli także 80 tys. zł na dotacje celowe dla spółek wodnych działających w powiecie leszczyńskim na prace melioracyjne związane z bieżącym utrzymaniem wód i urządzeń wodnych. Radni zdecydowali również o przeznaczeniu 35 tys. zł dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie na zakup sprzętu do ochrony dróg oddechowych.