Karetka pogotowia ratunkowego

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu analizuje liczbę wyjazdów karetek pogotowia w regionie leszczyńskim. To odpowiedź na prośbę starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka o zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego obsługiwanych przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie.

Rozpatrując wniosek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie oraz reagując na informacje o częstych w ostatnich tygodniach sytuacjach ograniczonej liczby karetek pogotowia ratunkowego w regionie i konieczności wysyłania do nagłych zdarzeń śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła w kwietniu br. przeznaczenie 415 tys. zł na zakup nowej karetki pogotowia dla leszczyńskiej lecznicy. Ponadto siedem gmin powiatu leszczyńskiego zdecydowało o sfinansowaniu za ok. 200 tys. zł zakupu wyposażenia ambulansu w potrzebny sprzęt i aparaturę.

Informując o decyzji samorządów wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego starosta Jarosław Wawrzyniak poprosił o rozważenie możliwości zwiększenia z czterech do pięciu liczby zespołów ratownictwa medycznego obsługujących mieszkańców Leszna i powiatu leszczyńskiego w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Taka decyzja znacząco skróciłaby czas oczekiwania na przyjazd karetki.

W odpowiedzi dyrektor wydziału zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Liwia Polcyn – Nowak poinformowała, że prowadzona jest obecnie analiza liczby wyjazdów karetek, zespołów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i czasu ich dojazdu do miejsc zdarzeń. Po jej zakończeniu wojewoda podejmie decyzję, co do ewentualnego zwiększenia liczby karetek obsługujących mieszkańców regionu.

fot.WSZ w Lesznie