Władze powiatu leszczyńskiego podpisały umowy ze spółkami wodnymi na dofinansowanie bieżącego utrzymania urządzeń wodnych. Łączna kwota dotacji z budżetu samorządu to 80 tys. zł.

Powiat leszczyński systematycznie wspiera działalność Rejonowego Związku Spółek Wodnych w Lesznie, zrzeszającego 25 spółek wodnych z terenu powiatu, w tym dwie gminne: z Osiecznej i Święciechowy. W 2019 r. z budżetu samorządu przekazano 100 tys. zł na zakup koparko – ładowarki, a w ub.r. – 60 tys. zł na dofinansowanie bieżącego utrzymania urządzeń wodnych.

W 2021 r. Rada Powiatu Leszczyńskiego uchwaliła wyższą kwotę na ten cel - 80 tys. zł. Zarząd Powiatu Leszczyńskiego rozpatrzył pozytywnie 20 wniosków zrzeszonych w Rejonowym Związku Spółek Wodnych w Lesznie spółek wodnych, które swoją działalnością obejmują łącznie ponad 23 tys. ha. Spółki na prace konserwacyjne rowów melioracyjnych (odmulanie, pogłębianie, wykaszanie, odkrzaczanie, plantowanie skarp) otrzymają łącznie 80 tys. zł.

Starosta Jarosław Wawrzyniak i wicestarosta Maciej Wiśniewski podpisali z Renatą Marcinkowską, kierownik RZSW w Lesznie, reprezentującą 20 spółek wodnych, umowy na dofinansowanie prac melioracyjnych, które mają zostać wykonane do 30 listopada br. W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Lesznie uczestniczyli także Janusz Perski, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Transportu Starostwa oraz Agnieszka Olejnik – Jabczyńska, od 1 czerwca br. nowy kierownik RZSW w Lesznie.