Składanie kwiatów pod pomnikiem poległych ułanów w Lesznie

W Lesznie obchodzono Święto Ułanów Chrobrego, upamiętniające 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich, stacjonujący do 1939 r. w Lesznie. W uroczystości uczestniczył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

17 Pułk Ułanów Wielkopolskich to jedna z dwóch – obok 55 Poznańskiego Pułku Piechoty – jednostek wojskowych stacjonujących do 1939 r. w leszczyńskich koszarach.

Organizatorem Święta Ułanów – w setną rocznicę przeniesienia pułku z Gniezna do Leszna - był Oddział Terenowy im. 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski.

Punktem kulminacyjnym była uroczystość na rynku w Lesznie, gdzie 32-osobowy oddział konny z dwoma taczankami powitany został m.in. przez władze samorządowe i państwowe oraz przedstawicieli dowództwa Wojska Polskiego. Oddział po defiladzie przemaszerował do koszar.

Przy pomniku poległych ułanów z 1920 r. w leszczyńskich koszarach w imieniu samorządu powiatowego kwiaty złożył starosta Jarosław Wawrzyniak.

Fot. J.Kuik leszno24.pl