Oficjalne zakończenie przebudowanej drogi z Wijewa do węzła S5

W ostatnich siedmiu latach powiat leszczyński wydał na inwestycje ok. 157 mln zł, z czego ok. 81 mln zł na zadania ujęte w Planie Rozwoju Lokalnego Powiatu Leszczyńskiego 2014-2020.

Radni zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Leszczyńskiego w latach 2014-2020, przygotowanym przez Wydział Budżetowo – Finansowy, Planowania i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Lesznie i zaprezentowanym przez skarbnika powiatu Marcina Wydmucha. Ten strategiczny dokument programowy ukierunkowywał politykę rozwoju społeczno-gospodarczego samorządu w minionych siedmiu latach, przede wszystkim w oparciu o możliwość uzyskania dofinansowania zewnętrznego, głównie z budżetu Unii Europejskiej.

Ostatecznie powiat wykonał 11 z 15 ujętych w PRL zadań. Głównie były to inwestycje drogowe, w ramach których zakończono siedem z ośmiu zadań z listy podstawowej, a na ósme - przebudowę drogi Lipno – Osieczna - opracowywana jest obecnie dokumentacja techniczna. Ponadto powiat zrealizował dwa zadania z zakresu wzrostu poziomu cyfryzacji urzędu i rozwoju społeczeństwa informacyjnego (cyfryzacja zasobów geodezyjnych powiatu) oraz również dwa w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Rydzynie (wzbogacenie oferty  edukacyjnej i rewitalizacja zabytkowej siedziby placówki). Nie wykonano natomiast ujętych w PRL: modernizacji schroniska młodzieżowego w Boszkowie (nieruchomość została sprzedana), utworzenia klastra turystycznego, a także utworzenia mieszkań chronionych dla osób starszych i niepełnosprawnych (w obu przypadkach nie udało się uzyskać dofinansowania na te cele).

Na inwestycje wykonane w ramach PRL powiat wydał w latach 2014-2020 łącznie 81,3 mln zł, z czego 45,6 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne, a kwotą 12,9 mln zł powiat wsparły gminy i firmy lokalne.

Plan Rozwoju Lokalnego omawianym zakresem obejmował drugą perspektywę finansową Unii Europejskiej i był kontynuacją PRL z lat 2007-2013. Łącznie w ostatnich 14 latach wydatki inwestycyjne powiatu leszczyńskiego wyniosły 213,5 mln zł. Aż na połowę tych wydatków samorządowi udało się uzyskać dotacje zewnętrzne.

Na zdjęciu - oficjalne zakończenie w 2018 r. największej inwestycji w historii powiatu leszczyńskiego - przebudowy ciągu dróg powiatowych od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 305 w Wijewie przez Brenno, Zaborówiec, Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła S5.