Rada Powiatu Leszczyńskiego

Rada Powiatu Leszczyńskiego na XXXIX sesji przegłosowała 11 uchwał, m.in. zwiększyła o ok. 500 tys. zł tegoroczny budżet.

Radni po raz kolejny zwiększyli budżet powiatu na 2021 r. Dochody wzrosły o 1.143.606 zł,  do wysokości 48.051.561 zł. Wydatki natomiast wzrosły o 506.376 zł, do poziomu 60.130.331 zł. Deficyt budżetu zmalał do 12.078.770 zł i w całości zostanie sfinansowany z nadwyżki z lat ubiegłych. Na inwestycje samorząd przeznaczy w tym roku 17.986.513 zł, tj. 30 proc. budżetu.

Radni przeznaczyli m.in. 40 tys. zł dla województwa wielkopolskiego na opracowanie wstępnego studium planistyczno – prognostycznego dla rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Gostyń – Kąkolewo, w ramach programu „Kolej +”. Uchwalili także 10 tys. zł dla gminy Wijewo na zakup silnika do łodzi dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brennie.

W ogłoszonym naborze wniosków w ramach pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych samorząd powiatowy zamierza złożyć wnioski o dofinansowanie trzech projektów. Pierwszy to rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej Osieczna – Lipno, szacowana na 28,5 mln zł. Drugi to rozbudowa i przebudowa drogi Osieczna – Łoniewo – Dobramyśl – droga krajowa nr 12, wyceniona na 13,6 mln zł. Trzeci natomiast to przebudowa drogi powiatowej – ul. Mórkowskiej w Wilkowicach, od skrzyżowania z ul. Dworcową do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309, oszacowana na 5 mln zł.

Na dofinansowanie dwóch ostatnich projektów samorząd powiatowy chce złożyć wnioski także w ramach planowanego naboru z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ponadto radni uchwalili również złożenie siedmiu wniosków (po jednym z każdej gminy) o dofinansowanie z tego funduszu (w ramach uzupełniającego naboru) projektów budowy, rozbudowy lub przebudowy przejść dla pieszych na drogach powiatu leszczyńskiego, w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych.

Facebook Powiat 2