Dnia 16 lipca potwierdzono ASF u padłego dzika w okolicach miejscowości Jabłonna. Jest to pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w 2021 r. na terenie Powiatu Leszczyńskiego.

Poprzedni przypadek zakażenia ASF miał miejsce 19 sierpnia ub.r. u padłego zwierzęcia w okolicach Czarnej Wody w gminie Włoszakowice. Łącznie w ub.r. w powiecie leszczyńskim potwierdzono ASF u 36 padłych dzików. Wirus został wykryty także w stadzie świń w Ratowicach w gminie Lipno.

Przypominamy, aby cały czas zachowywać podstawowe zasady bioasekuracji w gospodarstwach rolnych.