Przejście dla pieszych w Mórkowie

Powiat leszczyński otrzyma łącznie blisko 500 tys. zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na przebudowę i budowę siedmiu przejść dla pieszych przy drogach powiatowych, po jednym zadaniu dla każdej z gmin.

W ramach naboru wniosków na dofinansowanie zadań powiatowych i gminnych mających na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszych w obszarze oddziaływania przejść dla pieszych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg powiat leszczyński złożył siedem wniosków na przebudowę i budowę przejść dla pieszych. Każdy z tych wniosków otrzymał 80 proc. dofinansowania kosztów zaplanowanych prac. Łącznie powiat leszczyński dostanie do 488 tys. zł wsparcia z budżetu państwa.

Powiat leszczyński otrzyma dotacje na:

1. Przebudowę przejścia dla pieszych w Pawłowicach (gmina Krzemieniewo), przy budynku szkoły podstawowej (szacunkowy koszt to 80 tys. zł)

2. Przebudowę przejścia dla pieszych i przejazdu dla rowerzystów w Mórkowie (gmina Lipno), za kościołem w kierunku Lipna (90 tys. zł)

3. Przebudowę przejścia dla pieszych w Kąkolewie (gmina Osieczna), przy budynku szkoły podstawowej (80 tys. zł)

4. Przebudowę przejścia dla pieszych przy ul. Wolności w Rydzynie, przy budynku szkoły podstawowej (90 tys. zł)

5. Przebudowę przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Leszczyńskiej i Kosmonautów w Święciechowie (80 tys. zł)

6. Przebudowę przejścia dla pieszych przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Wijewie, przy budynku szkoły podstawowej (90 tys. zł)

7. Budowę nowego przejścia dla pieszych przy ul. Dworcowej w Boszkowie Letnisku, w rejonie zjazdu z parkingu gminnego (100 tys. zł)

Inwestycje te poprawią bezpieczeństwo pieszych. Projekty zakładają m.in. rampy krawężnikowe, system fakturowych oznaczeń nawierzchni, oświetlenie przejść. Na jezdni przed przejściem zastosowane mają być  pasy wibracyjno - akustyczne, skutkujące obniżeniem prędkości pojazdów. Dodatkowo w Mórkowie, Rydzynie, Wijewie i Boszkowie zaplanowano ustawienie radarów informujących o prędkości ruchu pojazdów.

Prace zostaną wykonane w tym roku.

W sierpniu br. powiat złoży wnioski na przebudowę i budowę kolejnych siedmiu przejść dla pieszych.

Wypowiedź starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka