Droga Lipno - Osieczna

Powiat leszczyński złożył wnioski o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych dwóch projektów drogowych. Samorząd ubiega się o dofinansowanie przebudowy drogi Lipno – Osieczna – droga krajowa nr 12 oraz przebudowy drogi w Wilkowicach.

Inwestycje w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będą dofinansowane w wysokości aż do 95 proc. kosztów kwalifikowanych. Powiat leszczyński w ramach naboru złożył dwa wnioski.

Pierwszy z projektów to największa od 2018 r. (gdy oddano do użytku przebudowaną drogę Wijewo – Włoszakowice – Boguszyn – węzeł S5) powiatowa inwestycja. Jest to projekt strategiczny z punktu widzenia rozwoju gminy Lipno oraz infrastruktury drogowej powiatu. Przebudowa 14 km ciągu dróg od Lipna przez Goniembice, Osiecznę, Łoniewo i Dobramyśl pozwoli na długo oczekiwaną rozbudowę powiatowego układu powiązań drogowych, od drogi krajowej nr 12 w  Dobramyśli do drogi ekspresowej S5 (węzeł Radomicko). To z kolei m.in. ograniczy natężenie ruchu w granicach miasta Leszna, gdyż przebudowany ciąg stanowić będzie alternatywne połączenie komunikacyjne w przypadku blokady oraz niedrożności krajowej „12” oraz dróg wojewódzkich nr 432 i 309.

Zakres prac szacowanej na ok. 40 mln zł inwestycji to przebudowa i wzmocnienie nośności 14 km dróg wraz z budową ścieżek rowerowych, chodników,  odwodnienia, zatok autobusowych, oświetlenia ulicznego oraz ronda z czterema przejściami i wyspą dzielącą.

Drugi z projektów to przebudowa drogi powiatowej – ul. Mórkowskiej w Wilkowicach, od skrzyżowania z ul. Dworcową do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 309 (stara „piątka”). Inwestycja o szacunkowej wartości 4,7 mln zł obejmuje przebudowę i wzmocnienie nośności ok. 2,6 km drogi wraz z budową ciągów pieszo-rowerowych, odwodnienia, oświetlenia ulicznego, przejść dla pieszych i rowerów, urządzeń pomiaru prędkości oraz zjazdów.

fot. J.Kuik leszno24.pl

Wypowiedź starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka