Delegacja samorządów powiatu leszczyńskiego przed pomnikiem 55. pułku piechoty w Lesznie

W Lesznie odsłonięto zrekonstruowany pomnik żołnierzy 55. poznańskiego pułku piechoty poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku.

Pomnik upamiętniający blisko trzystu żołnierzy 55. poznańskiego pułku piechoty stacjonującego w Lesznie, którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w pierwotnej wersji stanął na placu koszarowym w 1928 r. W 1940 r., w czasie okupacji hitlerowskiej, został zniszczony przez niemieckich żołnierzy. Zrekonstruowano go staraniem Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Pomnik został zbudowany w ub.r., ale z powodu pandemii uroczyste odsłonięcie przełożono na sierpień br. Wśród uczestniczących w tym wydarzeniu parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli administracji rządowej, Wojska Polskiego i innych służb mundurowych, działaczy społecznych i mieszkańców był starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, który wraz z wójtami i burmistrzem gmin powiatu złożył kwiaty pod monumentem.

Fot. L.Matuszewska leszno24.pl

Facebook Powiat 2