Starosta Jarosław Wawrzyniak przedstawia wydarzenia z 1939 r. na rynku w Lesznie

Ponad stu żołnierzy upamiętniło wypad leszczyńskiego wojska z 2 września 1939 r. na niemieckie miasto Fraustadt, czyli obecną Wschowę. Historię tych wydarzeń uczestnikom „Rajdu na Wschowę” i mieszkańcom przybliżył starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

Żołnierski „Rajd na Wschowę” rozpoczął się na rynku w Lesznie. Wydarzenia z początku września 1939 r. w Lesznie i powiecie leszczyńskim przedstawił starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak, autor wielu publikacji historycznych, tematycznie związanych z wojskowością i regionem leszczyńskim. Potem ponad stu żołnierzy stacjonującego w Lesznie 125. batalionu lekkiej piechoty 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - śladem żołnierzy 55 poznańskiego pułku piechoty – przeszli z Leszna do Wschowy.

We Wschowie, przed pomnikiem upamiętniającym wypad polskich żołnierzy na niemiecki Fraustadt odbyła się krótka uroczystość patriotyczna. Potem na wschowskim rynku odbył się piknik wojskowy.

fot. J.Witczak leszno24.pl

Facebook Powiat 2