Uroczystość z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa na zamku w Rydzynie

W zamku w Rydzynie zorganizowano obchody tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wśród wielu zaproszonych gości byli przewodniczący Rady Powiatu Leszczyńskiego Jan Szkudlarczyk i starosta leszczyński Jarosław Wawrzyniak.

29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. W ramach tego wydarzenia wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków Jolanta Goszczyńska i wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zorganizowali uroczystość w zamku w Rydzynie. W trakcie wygłoszonych przemówień przedstawiona została dziejowa rola rydzyńskiego zamku i jego właścicieli, a dyrektor zamku Zbigniew Szukalski przybliżył zgromadzonym zwyczaje kulinarne dworu króla Stanisława Leszczyńskiego na zamku w Rydzynie.

W trakcie uroczystości w Rydzynie wręczono nagrody Wojewody Wielkopolskiego i Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków za opiekę nad zabytkami w województwie wielkopolskim. W gronie wyróżnionych znalazł się Jarosław Jankowski, właściciel Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, nagrodzony za wieloletnie działania na rzecz ratowania zabytkowych wiatraków i popularyzowania wiedzy o historii młynarstwa i wielkopolskiej wsi. Srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami”, przyznane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, otrzymali m.in. Kamila Szymańska - dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Jarosław Jankowski i Marek Jankowski – z Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa uświetnił koncert zespołu Capella Zamku Rydzyńskiego – kwintetu instrumentów dętych blaszanych.

Facebook Powiat 1