Przekazanie w 2020 r. respiratora dla oddziału noworodkowego WSZ w Lesznie, zakupionego przez powiat leszczyński

Powiat leszczyński systematycznie od lat wspiera działalność Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.  W tym roku będzie to rekordowy wydatek – lecznica otrzyma nowy ambulans.

Mimo że powiat nie jest organem założycielskim szpitala, to od lat na miarę skromnego, najniższego w Wielkopolsce budżetu, co roku wspiera rozwój Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. W latach 2007-2020 samorząd przekazał łącznie ponad 1 mln zł na zakup karetek i sprzętu medycznego, m.in.  wiertarki neurochirurgicznej, specjalistycznych łóżek dla oddziału onkologicznego, urządzeń dla pracowni endoskopii. W 2020 r., w związku z pandemią koronawirusa, powiat za 129 tys. zł kupił  respirator dla oddziału noworodkowego.

W 2021 r. powiat leszczyński wyda rekordową w swej historii powiatu kwotę na wsparcie wojewódzkiej lecznicy - 415 tys. zł na zakup nowego ambulansu. Dodatkowo gminy powiatu złożyły się na zakup dla niego specjalistycznego wyposażenia za 190 tys. zł. Dzięki temu mieszkańcy uzyskają  szybki dostęp do pomocy medycznej w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Działania samorządu powiatu leszczyńskiego zostały docenione – w najnowszym rankingu prestiżowego magazynu samorządowego „Wspólnota” samorząd zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji  wzrostu wydatków bieżących poniesionych w „covidowym” 2020 r. na ochronę zdrowia.